MetalheadsGR Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Καλώς ήρθατε στο καλύτερο ελληνικό φόρουμ για την Rock και Metal μουσική!Καλη διαμονή!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Metallica - Kill Em All 1983

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Possessed
Κιθαρίστας
Κιθαρίστας
Possessed


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 485
Ηλικία : 31
Τόπος : Κέρκυρα
Μουσικό Όργανο : Κιθάρα
Αγαπημένο Συγκρότημα :
Warn :
Metallica - Kill Em All 1983 Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Metallica - Kill Em All 1983 Right_bar_bleue

Registration date : 26/09/2008

Metallica - Kill Em All 1983 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Metallica - Kill Em All 1983   Metallica - Kill Em All 1983 I_icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2009 11:59 am

Πρώτα απ`όλα ευχαριστώ τον George που δημιούργησε τη κατηγορία...και ένα μπράβο.

Metallica - Kill Em All 1983 75954310fca08c89d17a7010.L

1. "Hit the Lights" 4:17
2. "The Four Horsemen" 7:13
3. "Motorbreath" 3:08
4. "Jump in the Fire" 4:42
5. "(Anesthesia) Pulling Teeth (Instrumental)" 4:15
6. "Whiplash" 4:10
7. "Phantom Lord" 5:02
8. "No Remorse" 6:26
9. "Seek & Destroy" 6:55
10. "Metal Militia" 5:10


Στο θέμα μας...δε ξέρω πως μου καρφώθηκε να ξεκινήσω τα reviews με το Kill Em All.
Είναι ίσως το 1ο άλμπουμ που έχει σε όλα τα κομμάτια στοιχεία thrash(σχεδόν σε όλα).

Δε θα πώ πολλά...το άλμπουμ ξεκινάει με το Hit the lights...ψιλοκλεμένο Intro από τους Weapon και το κομμάτι Set the stage alight. Συνεχίζει με ένα ωραίο κλασσικό riff...ωραίος γρήγορος ρυθμός και ρεφρέν. Μετά το ρεφραίν μπαίνει ένα μικρό και ωραίο σολο...και συνεχίζουμε μεχρι το 2ο ρεφραίν και το 2ο μικρό σόλο. Μελωδικά και τα 2...συνεχίζουμε...φτάνουμε στο 3ο ρεφραίν και μετά ακολουθεί το βασικό σόλο. Μεγάλο...δε σε κάνει να βαριέσαι και μελωδικό. Το κομμάτι κλείνει με τον ίδιο τρόπο που αρχίζει.

Συνεχίζουμε με το the four horsemen...το κομμάτι το έγραψε ο Mustaine αλλά αργότερα που μπήκε ο Kirk πρόσθεσε ένα άκυρο part το οποίο δε κολλάει με το ύφος του τραγουδιού. Το μόνο καλό σε αυτό το part είναι το bass riff πριν το σόλο. Το 1ο σόλο είναι μελωδικό και ακούγεται ευχάριστα. Το κομμάτι συνεχίζει με το βασικό-γαμάτο riff και φτάνουμε στο βασικό σόλο το οποίο δεν είναι και τόσο μελωδικό αλλά βασίζεται στη ταχύτητα.

Motorbreath. Ξεκινάει με drums...συνεχίζουμε με το απλό-ωραίο-ριφφ το κομμάτι έχει ένα punk ύφος...ωραίος ρυθμός, ρεφραίν επίσης ωραίο, το riff μετά το ρεφραίν δε μου κολλάει...το βρίσκω αδύναμο σημείο. Ένα σόλο το οποίο χωρίς να ξέρω το λόγο με κάνει να το βαριέμαι και μονο 2 φορές το άκουσα ολόκληρο. Συνήθως το προσπερνάω.

Jump in the fire...blues riffάκι...δεν έχω να πω πολλά γι`αυτό το κομμάτι...heavy metal του ταιριάζει πιο πολύ απο thrash...τα σόλο δε μου αρέσουν και σε ορισμένα σημεία το βαριέμαι πολύ.

Anasthesia...το θεωρώ βλακεία που έβαλαν αυτό το κομμάτι στο άλμπουμ. Το πιο αδύναμο σημείο του άλμπουμ κατά τη γνώμη μου...ανούσιο κομμάτι δε κολλάει καθόλου δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Whiplash το πιο καθαρό thrash κομμάτι στο άλμπουμ ίσως...ένα όχι ιδιαίτερο riff...με ωραίο ρυθμό στο ρεφραίν. το σολάκι έχει πλάκα.

Phantom Lord...ενώ είναι πολύ ωραίο κομμάτι δε καταλαβαίνω γιατί δεν είναι και τόσο γνωστό κρίμα. Ωραίο ριφφ...αλλά βαρετό Intro. Το riff είναι όλα για όλα σε αυτό το κομμάτι..αυτό μου μένει παντα όταν το ακούω. Και ο ρυθμός της φωνής είναι ωραίος.

No remorse...πολύπλοκο κομμάτι με ωραίο και βαρετό σόλο ταυτόχρονα...στην αρχή. Μου αρέσουν όλα τα ριφφς σε αυτό το κομμάτι. Δεν έχω πολλά να πω. Και το όνομα του "No Remorse" είναι και γαμώ!

Seek n destroy ... speed/heavy κομμάτι...έχει ωραίο intro αλλά είναι βαρετό πριν το refrain...Πριν το σόλο στη κιθάρα έχει ένα drum solo...μετά μπαίνει και ωραίο solo-riff...που είναι 95% κλεμένο απο Saxon - Princess of the night. Το ριφφ μετά το ρεφραίν είναι από τα πιο υψηλά σημεία στο κομμάτι.

Και τελειώνουμε με το Metal Millitia...γρήγορο κομμάτι με ωραία riffs το μόνο που δε μου αρέσει είναι το ρεφραίν και το σόλο. Κατά τ`άλλα είναι ωραίο thrash κομμάτι.

Highlights - No Remorse, The Four Horsemen και Motorbreath

Αδύναμα σημεία - anasthesia και Jump in the fire.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Possessed στις Τρι Ιουν 23, 2009 12:12 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AngelDeath
Διαχειρηστές
Διαχειρηστές
AngelDeath


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 2023
Ηλικία : 34
Τόπος : Όταν μάθω θα σας πω..[Underdark]
Μουσικό Όργανο : τίποτα
Αγαπημένο Συγκρότημα : Anathema/Edguy/Iced Earth
Warn :
Metallica - Kill Em All 1983 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Metallica - Kill Em All 1983 Right_bar_bleue

Registration date : 04/05/2008

Metallica - Kill Em All 1983 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Metallica - Kill Em All 1983   Metallica - Kill Em All 1983 I_icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2009 12:05 pm

Και όμως το anasthesia είναι κομμάταρος, bass σόλο από το νούμερο ένα, τι να λέμε τώρα..
Μπορώ να πω ότι είναι το αγαπημένο μου κομμάτι από τον δίσκο, πραγματικά δεν ενθουσιάστηκα όταν το άκουσα για πρώτη φορά, αλλά έχει 2-3 κομμάτια που είναι απίστευτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonisjk
Developer
Developer
Antonisjk


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 46
Τόπος : Κύπρος
Μουσικό Όργανο : dj
Αγαπημένο Συγκρότημα : Πολλά, μα πάρα πολλά!
Warn :
Metallica - Kill Em All 1983 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Metallica - Kill Em All 1983 Right_bar_bleue

Registration date : 23/12/2008

Metallica - Kill Em All 1983 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Metallica - Kill Em All 1983   Metallica - Kill Em All 1983 I_icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2009 12:15 pm

Από τους δίσκους που γέννησαν το thrash. Οι Metallica ακόμα "αμούστακοι" τότε έδειξαν ότι ήξεραν να thrashάρουν. Κάποιοι κολλημένοι με το thrash (πολύ περισσότερο από όσο νομίζετε :L ) λένε ότι αυτή ήταν η αρχή και το τέλος των Metallica :D

Δεν ξεχωρίζω κανένα κομμάτι περισσότερο από τα άλλα γιατί αυτός ο δίσκος ακούγετε αυτούσιος. Από το 1ο δευτερόλεπτο του Hit The Lights μέχρι το τελευταίο του Metal Militia.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Metallica - Kill Em All 1983
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
MetalheadsGR Forum :: Μουσικές Συζητήσεις :: Κυκλοφορίες :: Παλιές Κυκλοφορίες-
Μετάβαση σε: