MetalheadsGR Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Καλώς ήρθατε στο καλύτερο ελληνικό φόρουμ για την Rock και Metal μουσική!Καλη διαμονή!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ταμπελο-συζήτηση

Πήγαινε κάτω 
+2
Mr.Crowley
Antonisjk
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Antonisjk
Developer
Developer
Antonisjk


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 46
Τόπος : Κύπρος
Μουσικό Όργανο : dj
Αγαπημένο Συγκρότημα : Πολλά, μα πάρα πολλά!
Warn :
Ταμπελο-συζήτηση Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ταμπελο-συζήτηση Right_bar_bleue

Registration date : 23/12/2008

Ταμπελο-συζήτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ταμπελο-συζήτηση   Ταμπελο-συζήτηση I_icon_minitimeΠαρ Ιουν 19, 2009 3:20 pm

Νέος όρος, τώρα μου κατέβηκε στο κεφάλι...

Για να συζητήσουμε λοιπόν, σε τι εξυπηρετούν οι ταμπέλες που βάζουμε στη μουσική; Είναι αναγκαίες; Μήπως πολλές φορές αγγίζουν τα όρια της υπερβολής; Μήπως πολλές φορές περιορίζουν τους μουσικούς να εκφραστούν ποιό ελεύθερα; Ποιά είναι η άποψη σας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Crowley
Διαχειρηστές
Διαχειρηστές
Mr.Crowley


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1319
Ηλικία : 36
Τόπος : edw kai ekei
Μουσικό Όργανο : Epiphone Les Paul
Αγαπημένο Συγκρότημα : AC/DC
Warn :
Ταμπελο-συζήτηση Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Ταμπελο-συζήτηση Right_bar_bleue

Registration date : 04/12/2008

Ταμπελο-συζήτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταμπελο-συζήτηση   Ταμπελο-συζήτηση I_icon_minitimeΠαρ Ιουν 19, 2009 9:15 pm

ποιες ταμπελες εννοεις?.
εγω θα πω στην μουσικη μας παντως πως εχει.την σημερων ημερα εχει εξεληχθει τοσο η μεταλ που λεγοντας απλα ''ακουω μεταλ'' ο αλλος δεν ξερει τι να συμπεριλαβει μεσα, απο Death μεχρη NU.

οποτες κατα την γνωμη μου μια ταμπελα ειναι αυτη του τι ακους.

μετα παμε στα bands ,εκει οι ταμπελες ειναι εντελως αοριστες και γενικες και τοποθετουνται αναλογα με το τι ειδος ειναι τα περισοτερα τραγουδια της μπαντας.

πχ οι AC/DC λενε εμεις παιζουμε rock n roll, ενω τους κατατασουν στην hard rock/heavy metal/blues

οι Motorhead λενε το ιδιο και τους βαζουν στην thrash/heavy metal/blues

οι ταμπελες ειναι απλα ενας τροπος για να καταλαβενομαστε εμεις μεταξυ μας,γιατι τωρα αμα πας στους τρεντιδες και πεις ακουω τεχνικο πσιχεδελικο ροκ ή speed power metal δεν νομιζω οτι 8α καταλαβουν και τιποτα,και ειναι και ενας τροπος για να διαχοριζετε και το κα8ε ειδος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Possessed
Κιθαρίστας
Κιθαρίστας
Possessed


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 485
Ηλικία : 31
Τόπος : Κέρκυρα
Μουσικό Όργανο : Κιθάρα
Αγαπημένο Συγκρότημα :
Warn :
Ταμπελο-συζήτηση Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Ταμπελο-συζήτηση Right_bar_bleue

Registration date : 26/09/2008

Ταμπελο-συζήτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταμπελο-συζήτηση   Ταμπελο-συζήτηση I_icon_minitimeΣαβ Ιουν 20, 2009 6:04 am

συμφωνώ με τον crowley. είναι απαραίτητες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonisjk
Developer
Developer
Antonisjk


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 46
Τόπος : Κύπρος
Μουσικό Όργανο : dj
Αγαπημένο Συγκρότημα : Πολλά, μα πάρα πολλά!
Warn :
Ταμπελο-συζήτηση Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ταμπελο-συζήτηση Right_bar_bleue

Registration date : 23/12/2008

Ταμπελο-συζήτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταμπελο-συζήτηση   Ταμπελο-συζήτηση I_icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2009 9:24 am

Δεν λέω, βοηθάνε για να μην χάνουμε τον μπούσουλα.

Αλλά κάτι ταμπέλες που μπαίνουν πχ Τεχνικό Death με thrashοειδή περάσματα και αναφορές στο progressive... μου σπάνε τα νεύρα!

Άλλες πάλι δεν αντικατοπτρίζουν τη μουσική που παίζουν (πχ το Love Metal των HIM χαχα)!

Δηλαδή εντάξει, να έχουμε ταμπέλες για να ξέρουμε περίπου τι παίζει κάποιο συγκρότημα, αλλά τα παραπάνω είναι κουραστικά.

Όσον αφορά αυτό που λέω πως περιορίζουν τους μουσικούς να εκφραστούν... εγώ πρώτος αποκυρήσω ένα συγκρότημα όταν αλλάζει ύφος. Όταν πχ οι Paradise Lost άλλαξαν σε πιο pop μουσικές, παρόλο που μπορεί να είναι καλό αυτό που παίζουν, εγώ δεν το ακούω γιατί δεν είναι το μελωδικό death που παίζανε...

Δικό σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AngelDeath
Διαχειρηστές
Διαχειρηστές
AngelDeath


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 2023
Ηλικία : 34
Τόπος : Όταν μάθω θα σας πω..[Underdark]
Μουσικό Όργανο : τίποτα
Αγαπημένο Συγκρότημα : Anathema/Edguy/Iced Earth
Warn :
Ταμπελο-συζήτηση Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ταμπελο-συζήτηση Right_bar_bleue

Registration date : 04/05/2008

Ταμπελο-συζήτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταμπελο-συζήτηση   Ταμπελο-συζήτηση I_icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2009 3:50 pm

Λοιπόρν...
Οι ταμπέλες είναι για να μην χάνουμε τον μπούσουλα.
Σαφώς και είναι ένα δημιούργημα των οπαδών, για να ξέρουν περίπου τι ακούνε, και που να ψάξουν για το αγαπημένο είδος μουσικής τους.

Επίσης μου τι σπάει που δίνουν σε μια μπάντα εκατό ταμπέλες, πχ power/thrash/punk κλπ.Νταξ σαφώς και μια μπάντα μπορεί να συνδιάζει όλα τα παραπάνω, αλλά είναι λίγο σπαστικό.

Πέρα από τις κλασικές που έχουν δημιουργηθεί, όλα τα παραπάνω είναι βλακίες.
και σε αυτό που είπε ο αντώνης για paradise lost, υπάρχουν αρκετοί με παροπήδες που δεν κοιτάνε ένα συγκρότημα,αλλά το είδος που είναι και από κρίνουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
selma
V.I.P. Μέλος
V.I.P. Μέλος
selma


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1033
Ηλικία : 30
Τόπος : inside the eye of algond
Μουσικό Όργανο : -
Αγαπημένο Συγκρότημα : behemoth
Warn :
Ταμπελο-συζήτηση Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ταμπελο-συζήτηση Right_bar_bleue

Registration date : 07/12/2008

Ταμπελο-συζήτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταμπελο-συζήτηση   Ταμπελο-συζήτηση I_icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2009 6:07 pm

Χρειάζοντα, αλλά όχι πάντα. Είναι απαραίτητες για καλή συνενόηση, όμως δεν είναι ανάγκη να γίνονται υπερβολές. Και νομίζω πως είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα, για παράδειγμα κάποιος μπορεί να κρίνει ένα συγκρότημα ανάλογα με τις κιθάρες, τα φωνητικά και ό,τι άλλο μπορεί να το κατατάξει σε μια κατηγορία, όποτε είναι δύσκολο να συμφωνούν όλοι. Επίσης μπορεί ένας μουσικός να περιορίζεται από τις ταμπέλες και να φοβάται να γράψει κάτι το οποίο θα είναι τελείως έξω από αυτά που κάνει μεχρι τώρα, για να μην απογοητεύσει το κοινό του που περιμένει κάτι συγκεκριμένο. Γενικά όμως συμφωνώ ότι χρειάζονται..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dave Murray
V.I.P. Μέλος
V.I.P. Μέλος
Dave Murray


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1226
Ηλικία : 33
Τόπος : Νίκαια
Μουσικό Όργανο : Κιθάρα(ηλεκτρική & κλασσική)
Αγαπημένο Συγκρότημα : Iron Maiden
Warn :
Ταμπελο-συζήτηση Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Ταμπελο-συζήτηση Right_bar_bleue

Registration date : 16/04/2008

Ταμπελο-συζήτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταμπελο-συζήτηση   Ταμπελο-συζήτηση I_icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2009 6:15 am

AngelDeath έγραψε:
Λοιπόρν...
Οι ταμπέλες είναι για να μην χάνουμε τον μπούσουλα.
Σαφώς και είναι ένα δημιούργημα των οπαδών, για να ξέρουν περίπου τι ακούνε, και που να ψάξουν για το αγαπημένο είδος μουσικής τους.

Επίσης μου τι σπάει που δίνουν σε μια μπάντα εκατό ταμπέλες, πχ power/thrash/punk κλπ.Νταξ σαφώς και μια μπάντα μπορεί να συνδιάζει όλα τα παραπάνω, αλλά είναι λίγο σπαστικό.

Πέρα από τις κλασικές που έχουν δημιουργηθεί, όλα τα παραπάνω είναι βλακίες.
και σε αυτό που είπε ο αντώνης για paradise lost, υπάρχουν αρκετοί με παροπήδες που δεν κοιτάνε ένα συγκρότημα,αλλά το είδος που είναι και από κρίνουν...
+1 χωρίς ταμπέλες θα χανόμασταν λίγο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AngelDeath
Διαχειρηστές
Διαχειρηστές
AngelDeath


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 2023
Ηλικία : 34
Τόπος : Όταν μάθω θα σας πω..[Underdark]
Μουσικό Όργανο : τίποτα
Αγαπημένο Συγκρότημα : Anathema/Edguy/Iced Earth
Warn :
Ταμπελο-συζήτηση Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ταμπελο-συζήτηση Right_bar_bleue

Registration date : 04/05/2008

Ταμπελο-συζήτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταμπελο-συζήτηση   Ταμπελο-συζήτηση I_icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2009 7:46 am

selma έγραψε:
Χρειάζοντα, αλλά όχι πάντα. Είναι απαραίτητες για καλή συνενόηση, όμως δεν είναι ανάγκη να γίνονται υπερβολές. Και νομίζω πως είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα, για παράδειγμα κάποιος μπορεί να κρίνει ένα συγκρότημα ανάλογα με τις κιθάρες, τα φωνητικά και ό,τι άλλο μπορεί να το κατατάξει σε μια κατηγορία, όποτε είναι δύσκολο να συμφωνούν όλοι. Επίσης μπορεί ένας μουσικός να περιορίζεται από τις ταμπέλες και να φοβάται να γράψει κάτι το οποίο θα είναι τελείως έξω από αυτά που κάνει μεχρι τώρα, για να μην απογοητεύσει το κοινό του που περιμένει κάτι συγκεκριμένο. Γενικά όμως συμφωνώ ότι χρειάζονται..

Γενικά συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά αν σταθούμε λίγο στα κόκκινα
γράμματα, βγάζουμε και ένα άλλο θέμα..είμαι κατά αυτού, δλδ ο μουσικός
να γράφει μόνο και μόνο για να ευχαριστεί τους οπαδούς, αρά να το κάνει
για τα λεφτά.

Πάω το θέμα στην άλλη μεριά, δλδ όπου αν δεν
υπήρχαν ταμπέλες ισώς οι maiden και οι κάθε maiden να μην έπαιζαν τα
ίδια και τα ίδια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonisjk
Developer
Developer
Antonisjk


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 46
Τόπος : Κύπρος
Μουσικό Όργανο : dj
Αγαπημένο Συγκρότημα : Πολλά, μα πάρα πολλά!
Warn :
Ταμπελο-συζήτηση Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ταμπελο-συζήτηση Right_bar_bleue

Registration date : 23/12/2008

Ταμπελο-συζήτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταμπελο-συζήτηση   Ταμπελο-συζήτηση I_icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2009 7:56 am

Ακριβώς. Ένα thrash συγκρότημα είναι καταδικασμένο να παίζει μόνο thrash. Ένα death μόνο death κλπ.

Όσα συγκροτήματα επιχείρησαν να αλλάξουν, άκουσαν πολύ βρίσιμο. Ακόμα και αν αυτό που παίζουν είναι ωραίο! Όπως είπα, είμαι ο πρώτος που το κάνω. Αλλά μετά από μια συζήτηση που είχα με φίλο, μου ήρθε πέρασε αυτή η προοπτική από το μυαλό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ταμπελο-συζήτηση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
MetalheadsGR Forum :: Μουσικές Συζητήσεις :: Διάφορα-
Μετάβαση σε: